Misiune a elevilor seminariști în Parohia Aradul-Nou

Sfinții Împărați Constantin și Elena au fost sărbătoriți în parohia Aradul-Nou într-un mod aparte, prin înfrumusețarea cântării de strană.

În acest sens, răspunsurile la slujba Utreniei și a Sfintei Liturghii au fost date de către un grup format din 8 elevi de la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, însoțiți de domnul profesor Marius Lăscoiu-Martin (Muzică Bisericească).
Gazdele elevilor au fost părintele paroh Teodor Faur și părintele slujitor Gabriel Mariș care au mulțumit seminariștilor și domnului profesor pentru prezență și cântare. Bucuria praznicului a fost încununată cu o agapă frățească.
Seminarul Teologic Ortodox Arad desfășoară o bogată activitate misionară prin elevii și profesorii săi, atât în municipiu, cât și în județ.
În consecință, orice invitație făcută din partea preoților parohi doritori va fi onorată în funcție de disponibilitate.
Prof. Marius Lăscoiu-Martin 
Seminarul Teologic Ortodox Arad