DUMINICA PĂRINȚILOR ȘI A COPIILOR ÎN PAROHIA ZĂRAND

,,Lăsați copiii, să vină la Mine și nu-i opriți, căci a unora, ca acestora, este Împărăția Cerurilor.”

Caracterul copiilor nu se formează doar prin vorbe și sfaturi, ci și prin viața și exemplul părinților.

În acest sens, părinții sunt chemați să trăiască adevărata credință prin rugăciune și fapte bune și să cultive iubirea și dărnicia în familie, după chipul iubirii milostive a Preasfintei Treimi, astfel încât familia să fie mereu izvor de iubire și de bucurie pentru copii.Începând cu anul 2009 , prima duminică după data de 1 iunie este dedicată părinților și copiilor. Hotărârea a fost luată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, arătând prețuire pentru părinții și pruncii lor, crescuți în dreapta credință.

În data de 05.06.2022, în duminica a VII-a după Paști, a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic, în parohia Zărand s-a căutat să se evidențieze importanța familiei în formarea tinerilor și a credincioșilor bisericii noastre, punându-se accent pe rolul părinților  în creșterea duhovnicească a copiilor și formarea lor pentru viață, printr-o serie de activități destinate copiilor, părinților și, nu în ultimul rând, bunicilor, acestea au fost organizate în cadrul parteneriatului încheiat între  Biserica Ortodoxă Zărand, Școala Gimnazială Zărand și Primăria Zărand.

Activitățile dedicate ,,Duminicii părinților și a copiilor” au debutat la Biserica Ortodoxă Zărand prin participarea tuturor credincioșilor parohiei Zărand la slujba Utreniei, urmată de Sfânta Liturghie, iar după masa, la slujba Tedeumului (rostirea unor rugăciuni de mulțumire pentru părinți și copii,de către preotul paroh, Confideratu Romică Dorin, recitarea unor rugăciuni și poezii precum și  intonarea unor cântece religioase și patriotice de către elevii Școlii Gimnaziale Zărand coordonați de cadrele didactice). Activitățile distractiv-recreative s-au desfășurat pe terenul de sport al Școlii Gimnaziale Zărand (pictură pe față, baloane modelabile, tobogane, competiții sportive, desene pe asfalt, cei mici fiind încântați de prezența îndrăgitelor personaje de desene animate și multe altele) toți copiii prezenți primind gustări și diplome de participare. În acest sens, părinții au fost și sunt  chemați să cultive practica rugăciunii în comun, ca izvor de bucurie și iubire statornică în familie. Într-o societate tot mai divizată și secularizată, pentru a răspunde nevoilor spirituale profunde ale generțiilor de copii și tineri, Biserica îi cheamă pe părinți, educatori, învățători, profesori la o conlucrare permanentă spre bucuria tuturor copiilor și a părinților, rugându-ne împreună Preasfintei Treimi, să umple de pace și bucurie sufletele părinților și copiilor, spre a fi o binecuvântare pentru biserică, familie, societate.

Prof. Livia Confideratu