Troița familiei Nicodin din Brusturi binecuvântată de Sfinții Apostoli Petru și Pavel

În acest an 2022, binecuvântarea Troiței familiei Nicodin din Brusturi a avut loc de Hramul capelei din Brusturi într-un cadru festiv alături de Părintele Bacoș Cristian-Mihăiță de la Parohia Hălmagiu împreună cu domnul Primar al Comunei Hălmagiu Dărău Gheorghe, veniți împreună cu subsemnatul de la Sfântul Maslu din Parohia Tisa și de mulți credincioși ai acestui cătun Buceava, al satului Brusturi.

S-a făcut binecuvântarea după obicei a holdelor, grădinilor, a Troiței familiei Nicodin și a grânelor pregătite de aceștia, după tradiția parohiei.

Apoi Părintele Bacoș de la Parohia Hălmagiu, ca invitat, a ținut un frumos cuvânt de învățătură, s-au miruit și stropit cu apă sfințită, toți credincioșii, iar PC Părinte Paroh Andrei Zadic a mulțumit tuturor pentru prezență.

Pr. Andrei Zadic