Comemorarea Părintelui Ilarion Felea va avea loc în 18 septembrie, prin lansarea unei monografii

În seara zilei de duminică, 18 septembrie 2022, ziua de pomenire a Părintelui Profesor Ilarion V. Felea, patronul spiritual al Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad, la „Sala Ferdinand” a Primăriei  Municipiului Arad va avea loc lansarea monografiei: Ilarion V. Felea (1903-1961). Preotul, Teologul, Mărturisitorul, avându-l ca autor pe Pr. Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja – Decanul facultății.

Cu acest prilej vor lua cuvântul: ÎPS. Ioan, Mitropolitul Banatului, care va vorbi despre părintele Ilarion, în perspectiva canonizării; ÎPS. Timotei, Arhiepiscopul Aradului, care se va referi la contribuția episcopilor Aradului la dezvoltarea învățământului teologic ortodox arădean, iar din partea familiei va lua cuvântul Bianca Felea-Darian, nepoata Părintelui Ilarion V. Felea. Monografia amintită va fi prezentată de D-l. Conf. Univ. Dr. Adrian Lemeni, reputat profesor de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București. Evenimenul editorial se va încheia cu o expoziție documentară închinată Pr. Ilarion V. Felea și cu intonarea unor piese muzicale de către corul „Sfântul Maxim Mărturisitorul” al Facultății noastre de Teologie.

Pr. Caius Cuțaru