Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad, în parteneriat cu UNESCO și FEACU, va organiza săptămâna viitoare un simpozion internațional

În perioada 25-28 septembrie 2022, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din cadrul Universității „Aurel Vlaicu” din Arad va organiza, în parteneriat cu United Nations Education, Science and Culture Organization (UNESCO) și Federația Europeană a Asociațiilor și Cluburilor pentru UNESCO (FEACU) un simpozion internațional.

Evenimentul academic, înscris în cadrul programului aniversar: „Bicentenarului Teologiei arădene”, este pus sub genericul: Artă, teologie și civilizație în spațiile monastice române. De la școlile mănăstirești la școlile teologice.

În cadrul acestei manifestări vor fi prezenți (on site și online) profesori de teologie, istorici, oameni de cultură din 12 țări. Programul pus la dispoziție de organizatori dezvăluie temele ce vor fi prezentate de referenți.

Pr. Filip Albu