Hramul Bisericii Ortodoxe din Roșia Nouă și Cerc Misionar Pastoral

În duminica a 22-a după Rusalii credincioșii Parohiei Ortodoxe Române din Roșia Nouă, Protopopiatul Lipova, și-au sărbătorit ocrotitorul sfântului lăcaș, pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir.

Sărbătoarea a început cu săvârșirea Sfintei Liturghii în biserica strămoșească, începând cu orele 10, urmând ca în jurul orelor amiezii să fie înconjurată biserica în prezența domnului inginer Berar Ionel-Gheorghe, primar al comunei Petriș, din care face parte și satul Roșia Nouă. După terminarea Sfintei Liturghii preotul paroh a înmânat din partea credincioșilor o icoană cu Sfântul Mare Mucenic Dimitrie domnului Cristolovean Ioan din Brașov în semn de recunoștință și aleasă prețuire pentru ajutorul acordat în pregătirea hramului și a mesei pentru invitați din acest an.

Începând cu orele 13 s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu în prezența preoților din Cercul Misionar Săvârșin dar și din alte parohii. Din sobor au făcut parte: P.C. Pr. IC. Stav. Dimitriu Ștefan – Parohia Petriș, P. C. Pr. Haida Bogdan – Parohia Corbești, P. C. Pr. Ile Gheorghe – Parohia Vărădia de Mureș, P. C. Pr. Viliga Valentin – Parohia Ilteu, P. C. Pr. IC. Bălănescu Ionel – preot pensionar, P. C. Sachelar Suba Florin-Vlad – Parohia Pojoga (HD) și P. C. Pr. IC. Craveț Cătălin Dumitru – preot paroh Roșia Nouă. Preotul paroh a mulțumit pentru prezență preoților împreună-slujitori, domnului primar Berar Ionel, domnului Cristolovean Ioan precum și credincioșilor pentru prezența într-un număr atât de mare. Totodată pr. Haida Bogdan de la Parohia Corbești a susținut și referatul cu tema „Rugăciunea isihastă în opera Sfântului Grigore Palama”.

Pr. Craveț Cătălin Dumitru