Slujire Arhierească de sfințire și aniversare de 150 de ani de la prima târnosire a bisericii ortodoxe românești de la Bătania, Ungaria

Sâmbăta dinaintea celei de-a doua Duminici din Postul Mare (26 noiembrie 2022) a fost zi de bucurie și de mare sărbătoare pentru credincioșii ortodocși români din Bătania, din cadrul Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria.

Parohia a sărbătorit aniversarea a 150 de ani de la prima târnosire a bisericii (săvârșită la sărbătoarea hramului, de Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, în 23 aprilie 1872) și cu acest prilej a fost sfințită din nou Masa Sfântului Altar, care a fost îmbrăcată în plăci de marmură. Slujba de târnosire a Sfintei Mese și Sfânta Liturghie Arhierească au fost oficiate de Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului și Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria și Chiriarhul locului, împreună cu un sobor de Preoți și Diaconi, din care au făcut parte Părintele Arhimandrit Calinic Covaci, Consilierul Administrativ-Bisericesc al Episcopiei din Ungaria și Paroh la Otlaca Pustă, Părintele Protosinghel Visarion Tuderici, Secretarul Eparhial, Părintele Aurel Becan, Protopop de Seghedin și Paroh la Cenadul Unguresc, Părintele Marius Vidican, Paroh la Bătania, Părintele Roja Viorel, Preot Pensionar de la Parohia Grădiște II, din Arad, Arhidiaconul Emanuel-Ioan Proniuc, Secretar eparhial la Arhiepiscopia Aradului, Arhidiaconul Emanuel Văduva, de la Catedrala Episcopală din Giula, Arhidiaconul Claudiu Condurache și Arhidiaconul Cristian Petruț din Arhiepiscopia Aradului. La eveniment au luat parte oficialități locale și conducători ai unor instituții românești din Ungaria, între care s-au numărat Domnul Florin Trandafir Vasiloni, Consulul General al României la Giula, Domnul Traian Cresta, Purtătorul de Cuvânt al Minorității Românești în Parlamentul de la Budapesta, Domnul Gheorghe Cozma, Președintele Autoguvernării pe Țară a Românilor din Ungaria și Domnul Boros Csaba, Primarul Bătaniei. Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul Psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” din Arad, condus de Părintele Gabriel Streulea.

Biserica actuală, de zid, din Bătania a fost ridicată de vrednicii credincioși ortodocși români din această localitate, după despărțirea lor canonică de obștea credincioșilor sârbi, consemnată prin Circulara cu nr. 696, din 23 august 1865, trimisă de Episcopul Aradului Procopie Ivașcovici și după conviețuirea și rugăciunea comună, făcută cu credincioșii ortodocși sârbi din Bătania, vreme de aproape un veac, mai întâi în biserica de lemn din 1784 și apoi în biserica de zid cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, construită împreună, între anii 1793-1797 și care a rămas în proprietatea Parohiei ortodoxe sârbe din localitate, după anul 1865. Rămași o vreme fără locaș de cult, românii din Bătania și-au construit apoi propria lor biserică, între anii 1869-1872, primind și o despăgubire de 25.000 coroane (sau 12.000 de florini), din partea credincioșilor sârbi, dar care nu au fost suficienți pentru finalizarea noii biserici românești, ci au mai necesitat jertfe și alte contribuții din partea credincioșilor români.

Iconostasul a fost realizat din lemn, frumos sculptat și împodobit cu icoane, după cum rezultă și din inscripția de sub icoana Sfântului Ioan Botezătorul, unde se pot citi următoarele: „Acest iconostas s-au rădicat în anul 1908, lucrat de sculptorul Ioan Cotîrlă din Oravița, pictat de B. Delliomini, pictor în Caransebeș”.

În biserica ortodoxă românească din Bătania, ce își serbează acum 150 de ani de la prima ei târnosire, au fost executate de-a lungul vremii mai multe lucrări de reparație și renovare, după cum urmează: în anii 1904 a fost înlocuită turla bisericii; în 1926 au fost sfințite și așezate cele trei clopote în turla bisericii; în 1932 au fost pictate frescele de pe tavan, de către pictorul Gheorghe Șimonca din Chitighaz; în 1938 s-au făcut reparații la acoperiș; în 1972 a fost înlocuit unul dintre clopote; în 1992 s-a schimbat în întregime acoperișul bisericii; în 2013 a fost restaurată integral turla bisericii, distrusă în timpul unei furtuni; în 2018 au fost înlocuite policandrele și icoanele prăznicare și s-a pus o Cruce de lemn în Sfântul Altar; în 2019 au fost achiziționate noi vase liturgice, tronul arhieresc și alte scaune de lemn în Sfântul Altar, iar Sfânta Masă a fost îmbrăcată în plăci de marmură; în 2020 a fost refăcut și curățat gardul bisericii și s-au mai achiziționat câteva obiecte bisericești noi (cristelniță, sfeșnice, tetrapoduri și prapuri) și în 2022 a fost montat un sistem electric de tragere a clopotelor. Sunt încă în curs de desfășurare și alte lucrări de consolidare și înfrumusețare a locașului de cult.

Între 1991 și 2017 Parohia Bătania s-a aflat în grija pastorală a Părintelui Ilie Ciocan, originar din Arad, care a fost și primul Preot Misionar venit în Ungaria după schimbările majore ce au avut loc în România în anul 1989. Vremea de un an și jumătate, spre finalul activității sale, Părintele Ilie Ciocan a fost ajutat în lucrarea sa misionar-pastorală de Părintele Protosinghel Visarion Tuderici, iar din 21 noiembrie 2017 Parohia se află în purtarea de grijă a Părintelui Marius Vidican, care a făcut mai multe lucrări de amenajare, dotare și înfrumusețare la locașul de cult, între care și placarea cu marmură a Sfintei Mese din altar, care a fost sfințită acum de cei doi Ierarhi. Pentru momentul aniversar și activitatea desfășurată, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a oferit o Diplomă aniversară Parohiei Bătania și Părintelui Paroh Marius Vidican, iar Autoguvernarea pe Țară a Românilor din Ungaria și Domnul Gabriel Gurzău a dăruit bisericii o icoană cu Maica Domnului.

Cei doi Ierarhi au primit din partea Părintelui Paroh câte o icoană cu Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

Evenimentul s-a încheiat cu o agapă comună oferită de Parohie tuturor participanților, la cantina din localitate.

Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria