Bucuria Sărbătoririi Sfântului Ierarh Nicolae în parohia Cintei

La Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirilor Lichiei, făcătorul de minuni, părintele paroh dr. Nicu Breda a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohială, în cadrul căreia credincioși și copii s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

La Sfânta Liturghie au participat și elevi de la ciclul primar însoțiți de Domnul profesor de religie Vand Cătălin.

În cuvântul de învățătură părintele paroh a vorbit despre viața Sfântului Ierarh Nicolae și despre virtuțile sale care reies din Troparul Său: ,, îndreptător credinței ,chip al blândețelor, adevăr al lucrurilor etc.

A urmat apoi un dialog cu copiii prezență despre însemnătatea acestei sărbători care an de an aduce bucurie în sufletele celor mici prin darurile care le primesc. Toți copiii au primit la final dulciuri și au fost felicitați toți cei ce poartă numele Sfântului Ierarh.

Menționăm că între Parohia Ortodoxă Cintei și Școala gimnazială din localitate există de mai mult timp un parteneriat, desfăsurându-se pa parcursul anului mai multe evenimente religioase și culturale atât la Biserica parohială cât și la Școala din comunitate.

Breda Mircea