Cerc pastoral-misionar în Parohia Zărand

Marți, 6 decembrie 2022, Parohia Zărand, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.                                                                                Întrunirea a început în biserica parohială, unde, preotul paroh Romică Confideratu a prezentat referatul ,,Practici care denaturează rugăciunea creştin-ortodoxă (incantaţiile, descântecele, vrăjitoria, ghicitul în cărţi, etc.)”. Referatul a produs discuții aprinse, după prezentare, aducându-se în actualitate formele de manifestare ale credincioșilor, și, căutându-se mijloacele prin care pot fi eradicate manifestările care, se opun cultului și moralei creștine. Deasemenea, s-a adus în discuție, evitarea și îndreptarea graduală, a deviațiilor care, deviază de la practica bimilenară a Bisericii.

La finalul discuţiilor, preotul paroh Romică Confideratu a mulţumit preoţilor care au participat la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Preot Adrian Crainic