Corul bărbătesc „Atanasie Lipovan” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad va concerta la Reșița

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului, la invitația Episcopiei Caransebeșului, corul bărbătesc „Atanasie Lipovan” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad, dirijat de Pr. Lect. Univ. Dr. Tiberiu Ardelean, va susține un recital de colinde la Reșița, în cadrul unui spectacol caritabil „Binele în dar”, marți, 6 decembrie 2022.

Spectacolul va fi organizat în cadrul campaniei umanitare „Ghetuțele lui Moș Nicolae”, cu binecuvântarea și participarea PS Lucian – episcopul Caransebeșului.

Alături de corul teologilor arădeni vor urca pe scenă și alte formații corale, după cum urmează: Corul „Armonia” al Liceului de Arte „Sabin Păuța” din Reșița, corurile „Laudae” și „Pui de cer” ale Centrului de tineret Moniom, corul Liceului Tehnologic „Sf. Dimitrie” din Teregova și Corul ATOR Banatul de Munte.

Acestora li se vor adăuga soliști consacrați de muzică populară ai Banatului, precum: Ramona Vița, Doriana Talpeș și Nicu Novac, acompaniați de orchestra „Virtuozii Semenicului” condusă de Petrică Vița.

Pr. Lect. Univ. Dr. Tiberiu Ardelean