Luna pentru viață 2023 la final: Ce măsuri de sprijin propune mișcarea Marșul pentru viață

Marșul pentru viață România și Republica Moldova a transmis un comunicat post-eveniment în care face sinteza Lunii pentru viață 2023 și reia propunerile de politici publice ale mișcării, propuneri care vizează sprijinul pentru mame și copii.

Măsurile concrete propuse sunt următoarele:

● acordarea unei indemnizații minime și femeilor care nu au lucrat în ultimele 12 luni înainte de naștere;
● instituirea, după a 14-a săptămână de sarcină, a unei indemnizații pentru femeia însărcinată, prin extinderea indemnizației pentru creșterea copilului și în timpul ultimelor luni de sarcină;
● înființarea de centre de sprijin pentru femeile însărcinate;
● formarea personalului medical și oferirea de sprijin non-medical complementar, care să vizeze nevoile și bunăstarea femeilor pe parcursul internării în vederea asistenței la naștere;
● legiferarea începerii procedurii de adopție din timpul sarcinii și a adopției deschise și valorizarea în societate a tuturor celor implicați în adopție;
● sprijinirea adolescentelor însărcinate să ducă sarcina la bun sfârșit și încurajarea mentalității că o astfel de sarcină poate fi o șansă pentru ca o familie adoptivă să-i ofere unui copil o viață frumoasă;
● dezvoltarea unor programe pentru prevenirea violenței, a abuzurilor și a infracțiunilor sexuale, care să respecte etapele dezvoltării copiilor și drepturile parentale, când se adresează minorilor, și a programelor de sprijin și de protejare pentru victime.

„Vom continua sprijinul până când fiecare copil va trăi într-o lume în care va fi întâmpinat cu grijă și cu dragoste, nu cu teamă, ostilitate și violență”, transmit reprezentantele asociațiilor Studenți pentru viață București și România pentru viață.

„Comportamentul nostru față de cei mai vulnerabili și față de cei cu cea mai mare nevoie de ocrotire este măsura umanității și a omeniei noastre, a demnității și a sufletelor noastre.”

Marșul pentru viață 2023 s-a desfășurat sâmbătă, 25 martie 2023, în sute de localități de pe ambele maluri ale Prutului și a încununat Luna pentru viață 2023.

În cadrul Lunii pentru viață au avut loc activități pro-viață în peste 1100 de localități din România și Republica Moldova: acțiuni de sprijin pentru mame și copii, ateliere de povești sau de creare de pancarte pentru viață, acțiuni de oferire de flori de Ziua Femeii, conferințe, ateliere, dezbateri ale tinerilor pro-viață, activități ecologice, crosuri, concerte, strângeri de fonduri pentru femeile în criză de sarcină, conferințe etc.

Prin tema din acest an, „Viitorul este pro-viață”, mișcarea civică și-a propus să stimuleze „conștientizarea și implicarea participanților și a societății în construirea unui viitor pro-viață – acel viitor în care fiecare femeie însărcinată aflată în dificultate va fi sprijinită pentru a-și naște copilul și în care viața fiecărui copil născut și nenăscut va fi valorizată la demnitatea ei deplină, indiferent de vârstă sau de starea de sănătate, indiferent dacă e băiat sau fată”, mai explică organizatorii.

„Un viitor pro-viață autentic, prezent în inima fiecărei persoane, începe în momentul în care conștientizăm că fiecare copil e un dar către lume, pe care suntem chemați să îl ocrotim, sprijinind mama care îl poartă”, se afirmă în comunicat.

Pe scena Marșului pentru viață 2023 de la București au vorbit Teodora Diana Paul – președinta Studenți pentru viață București, Alexandra Nadane – președinta România pentru viață, interpreta Iustina Irimia Cenușă (care a susținut și un recital în cadrul concertului „Live for Life”), Roxana Muthi – o mamă asistată în criza de sarcină de Centrele ROUA, Maria Ionescu – care s-a născut după ce mama ei a rezistat unor presiuni uriașe de a o avorta, Anca Miron – persoană cu sindrom Down și medicul pediatru Alexandru Voropanov.

În România, Marșul pentru viață a ajuns anul acesta la a 13-a ediție națională, iar în Republica Moldova la a 9-a ediție națională. Evenimentul este apolitic și neconfesional, nu militează pentru interzicerea avortului și nu susține nicio formă de ostracizare a femeilor.

Comunicatul de presă post-eveniment poate fi descărcat de aici.

Foto credit: Ionuț Stoica (deschidere articol)

https://basilica.ro/luna-pentru-viata-2023-la-final-ce-masuri-de-sprijin-propune-miscarea-marsul-pentru-viata/