Cerc misionar în Parohia Chisindia

Duminica Floriilor a reprezentat pentru comunitatea bisericească din localitatea Chisindia, prilej de bucurie duhovnicească datorită faptului că s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu de către preoții din Cercul misionar, nr. 2 Buteni.
La momentul cuvenit, PC. Părinte Oarcea Marian Florin a rostit un bogat cuvânt de învățătură în cadrul căruia a prezentat exegetic pericopa evangelică din această duminică.
Totodată a prezentat referatul intitulat: „Sfântul Ioan Damaschinul, reformator al muzicii bizantine și sistematizator al Octoihului”, analizând cele mai relevante scrieri al acestui mare apologet creștin.
La final, PC. Părinte Birău Alexa a adus mulțumiri tuturor celor care au fost prezenți și care au împodobit această zi foarte însemnată pentru credincioșii parohiei sfinției sale, sărbătorind hramul bisericii.
Pr. Oarcea Florin Marian