Cerc Pastoral Misionar în Parohia Secusigiu

În după-amiaza zilei de 21 aprilie, ziua în care creștinii ortodocși sărbatoresc Izvorul Tămăduirii, Cercul Pastoral Misionar Vinga, aflat prin binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, sub coordonarea Preacucernicului Părinte Horia Ștefan, s-a reunit în Parohia Secusigiu.
Soborul de preoți a fost alcătuit, pr. Răzvan Sas – Parohia Vinga,pr. Sorin Higioșan – Parohia Zădăreni, Pr. Goronea Valentin – Parohia Fiscuț, Pr. Cosmin Iordăchescu – Parohia Firiteaz, Pr. Mateiu Marius – parohia Munar, Pr. Valentin Strămbei – parohia Mănăștur și Pr. Alexandru Păcurar – parohia Cruceni și preotul Horia Stefan.
În contextul „Anului omagial al pastorației persoanelor vârstnice” în Patriarhia Română, după săvârșirea Vecerniei, Părintele Horia Stefan a prezentat referatul „Educația și formarea tinerilor în direcția responsabilizării, cinstirii și respectării persoanelor în vârstă”, subliniind faptul că Biserica trebuie să fie mereu alături de persoanele vârstnice și aflate în nevoi prin și cu ajutorul tinerilor din parohie.
După prezentarea referatului, părintele Horia a invitat la discuție fiecare preot prezent, pentru a afla cu ce situații dificile se confruntă parohiile lor, cum le-au gestionat pentru a putea fi un real ajutor pentru acești vărstnici.
La momentul cuvenit, Părintele Paroh a mulțumit soborului de preoți prezent la împreuna slujire.

Pr. Alexandru Vlad Păcurar – Parohia Cruceni