Activitate de plantare de flori în curtea bisericii din Variașu Mare

Elevii din clasa a XI-a a Liceului Special „Sfânta Maria” Arad, însoțiți de profesorii lor, au vizitat, astăzi, Biserica Ortodoxă Variașu Mare din județul Arad.

Aceștia nu au venit cu mâna goală, ci au adus flori, delicate și parfumate, pe care le-au plantat în curtea bisericii, considerând că florile sunt „rugăciuni ale pământului”, biserica fiind cel mai potrivit loc pentru ele. Aceștia au fost primiți cu bucurie de preotul paroh, Lucian Baba, care le-a vorbit despre plante (și copaci), precum isopul, busuiocul, finicul, grâul, măslinul și smochinul, toate întâlnite în paginile Sfintei Scripturi.

La finalul activităților, elevii s-au bucurat de o agapă, unde discuțiile au continuat, părintele sădind în sufletele lor cuvintele-semințe ale dragostei față de Biserică, precum ne învață psalmistul: „Doamne, iubit-am bunăcuviinţa casei Tale şi locul locaşului slavei Tale.” (Psalmul 25,8).

Carina A. Baba