Ceremonii dedicate Zilei Uniunii Europene și Zilei Independenței de Stat a României, în Arad

Miercuri, 10 mai, de la ora 10:00, în Piața Avram Iancu s-au desfășurat manifestările cu ocazia Zilei Independenței Naționale a României, dar și a Zilei Uniunii Europene, în organizarea Instituției Prefectului – Județul Arad.

Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, dimpreună cu Pr. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial și Pr. David Adrian, preot militar, a oficiat o slujbă de pomenire a eroilor și a rostit un cuvânt de binecuvântare.

La eveniment a fost prezent și domnul Dr. Doru Sinaci, Subprefectul Județului Arad, care a reprezentat Instituția Prefectului – Județul Arad la ceremonia militară și religioasă organizată cu prilejul Zilei Uniunii Europene și a Zilei Independenței de Stat a României.

Domnul Dr. Sorin Bulboacă, manager al Complexului Muzeal Arad, a prezentat semnificațiile evenimentelor istorice evocate.

Arhid. Emanuel-Ioan Proniuc

Foto:Instituţia Prefectului – Judeţul Arad