IPS Părinte Timotei a participat la deschiderea celei de-a XXXIII-a ediții a Zilelor Academice Arădene

În aceste zile, 22-27 mai, în Arad se desfășoară cea de-a XXXIII-a ediție a Zilelor Academice Arădene, cel mai prestigios eveniment al Universității de Vest ,,Vasile Goldiș” din Arad, continuând astfel o tradiție care reunește profesori, oameni de știință și studenți, pentru a susține lucrări de știință în toate domeniile, fiind o ocazie pentru toți cei prezenți de a schimba experiențe, a participa activ la workshop-uri și de a învăța despre cele mai noi tendințe în știință.

În cadrul celor organizate, vineri, 26 mai 2023, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei a oficiat o slujbă de pomenire la Monumentul Corifeului Marii Uniri, Vasile Goldiș, după care a participat la ceremonia oficială de deschidere a Zilelor Academice Arădene, răspunzând invitației doamnei Prof. Univ. Dr. Habil Coralia Cotoraci, Rectorul UVVG Arad. În cuvântul său, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a evocat personalitatea lui Vasile Goldiș și rolul învățământului universitar arădean la nivel național și peste hotare, iar în încheiere a rostit un cuvânt de binecuvântare ,,Bunul Dumnezeu să ajute pe toți ostenitorii universității, să le lumineze mintea și, în același timp, inimile tuturor celor ce caută la propășirea continuă a ei, și prin aceasta îmbogățirea științifică, culturală și spirituală a poporului nostru întreg”.

După aceasta, a urmat un concert de înaltă clasă, susținut de artișii Filarmonicii Arad, la Palatul Cultural Arad, cu participarea dansatorilor școlii de dans Dum Dance Team. Ziua a continuat cu sesiunea științifică dedicată cadrelor dicactice și cercetătorilor.

În cadrul activităților științifice ale Zilelor Academice Arădene au avut loc sesiuni de lucrări de cercetare ale cadrelor didactice și studenților, împărțite în 12, respectiv 9 secțiuni. Acestea s-au desfășurat în Aula Cicio Pop, Campusul Universitar de pe str. Liviu Rebreanu, Sala de conferințe Gemi, Centrul Clinic Internaţional de Microscopie în Stomatologie „Vasile Goldiş”, precum și Complexul Universitar „Pavel Covaci” Macea.

În cadrul evenimentului a fost organizat un seminar dedicat proiectelor ERASMUS +, ca oportunitate de dezvoltare în învățământul universitar.

Programul complet poate fi consultat pe linkul http://www.zileleacademicearadene.ro iar pe pagina de facebook a universității se găsesc cele mai importante momente din cadrul activităților: https://www.facebook.com/uvvgarad .

Protos. Iustin Popovici