LIVE: Deschiderea ITO 2023 Timișoara, cu participarea Patriarhului Daniel

Trinitas TV transmite în direct festivitatea de deschidere a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși (ITO) 2023, care se desfășoară joi seară în Parcul Rozelor din Timișoara, în prezența Părintelui Patriarh Daniel.

La eveniment participă peste 3.500 de tineri (16 – 35 ani) din toate eparhiile Patriarhiei Române (inclusiv din comunitățile românești din jurul țării și cele din diaspora), dar și tineri din Patriarhia Ecumenică, din Bisericile Ortodoxe ale Alexandriei, Antiohiei, Ierusalimului, Bulgariei, Georgiei, Greciei, Poloniei, Albaniei și din Biserica Ortodoxă din Ținuturile Cehiei și Slovaciei.

Edițiile anterioare s-au desfășurat anual, începând din 2014. Întâlnirea de la Timișoara vine după o pauză de doi ani din cauza pandemiei. Următoarea ediție va fi organizată la București.

Foto credit: Basilica.ro Mircea Florescu

https://basilica.ro/live-deschiderea-ito-2023-timisoara-cu-participarea-patriarhului-daniel/