„Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” prăznuit la Mănăstirea Feredeu, Arad

Credincioșii din Podgoria Aradului au participat marți, 23 aprilie 2024, la  Mănăstirea Feredeu din Protopopiatul Lipova, la Sfânta Liturghie arhierească.

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, dintre care îi amintim pe părintele arhim. Ilarion Tăucean, starețul Mănăstirii și părintele Arhid. Emanuel Proniuc, secretar eparhial.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre viața Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, cinstit ca biruitor al răului şi ocrotitor al creştinilor în lupta pentru câştigarea împărăţiei cerurilor.

La finalul Sfintei Liturghii, arhim. Ilarion Tăucean, stareţul Sfintei Mănăstiri a adus un cuvânt de aleasă mulţumire Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, pentru prezenţa în mijlocul slujitorilor şi pelerinilor veniţi la această zi de praznic, precum şi pentru grija părintească pe care o are faţă de Mănăstirea Feredeu şi obştea ei.

Masterand Dorin- Ioan Neag