Cerc Pastoral Misionar reunit în Parohia Sâmpetru German

În după-amiaza zilei de 16.06.2024, în Duminica a VII-a după Paști – a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic, Cercul Pastoral Misionar Vinga, aflat sub coordonarea Preacucernicului Părinte Horia Ștefan, s-a reunit în Parohia Sâmpetru German.

Soborul de preoți a fost alcătuit, pr. Petrica Ungur – parohia Felnac, pr. Sorin Higioșan – Parohia Zădăreni, Pr. Cosmin Iordăchescu – Parohia Firiteaz, pr. Valentin Strâmbei- parohia Mănăștur, Pr. Mateiu Marius – parohia Munar, pr. Daniel Costina – parohia Hunedoara Timișană, Pr. Marius Danciu – parohia Satu Mare, Pr. Alexandru Păcurar – parohia Cruceni și preotul paroh Blidar Mihai.

În contextul „ Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și An comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți” în Patriarhia Română, după săvârșirea Vecerniei, Părintele Petrică Ungur a prezentat referatul „Sf. Luca al Crimeii, medic al trupului și sufletului”. În referatul său preacucernicul părinte a amintit despre viața Sfântului, atât ca doctor chirurg, profesor universitar cât și ca ierarh. Întreaga viață a Sfântului se poate rezuma în câteva cuvinte a le sale „ Am iubit pătimirea pentru că minunat curățește sufletul.” Chiar dacă a trăit într-o perioadă de teroare bolșevică, acesta refuzând să opereze fără icoana Maicii Domnului în sala de operație, fiind trimis 11 ani în exil, în anul 1946, după terminarea perioadei de detenţie, datorită meritelor deosebite în studiul medicinii, cât şi pentru lucrarea Eseu despre chirurgia infecţiilor septice, sfântul va primi Premiul Stalin. Sfântul Luca împarte banii primiţi ca premiu orfanilor de război. Tot în anul 1946, Sfântul Luca este numit arhiepiscop de Simferopol şi Crimeea.

La momentul cuvenit, părintele paroh a mulțumit soborului de preoți prezent la împreuna slujire.

Pr. Alexandru Păcurar