Simpozion Internaţional la Arad

La Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad s-au deshis la 7 iunie 2010 lucrările unui Simpozion Internaţional prilejuit de Anul jubiliar închinat Crezului, la care participă oaspeţi din ţară şi străinătate.

Genericul sub care se desfăşoară evenimentul este circumscris sub tema: Crezul Niceo Constantinopolitan, expresie a credinţei Bisericii celei una şi nedespărţite. Istoric, doctrină şi spiritualitate.

Această manifestare ştiinţifică se va desfăşura pe perioada a trei zile, deschiderea având loc la 8 iunie, cu oficierea slujbei de Te Deum, în prezenţa Înaltpreasfinţitului dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului.

 

Dintre invitaţi îi amintim pe: Prof. dr. Dimitrios Tselengidis (Thesalonic, Grecia), Pr. prof. dr. Ernst Christoph Suttner (Viena, Austria), Prof. dr. Adolf M. Ritter, (Heidelberg, Germany), Prof. dr. Theodoros Alexopoulos, (Atena, Grecia), Prof. dr. Volker Drecoll (Tubingen, Germany), Prof. dr. Andreas Heiser(Humboldt, Germany), Prof. Svetoslav Ribolov (Sofia, Bulgaria), Pr. Prof. dr. Stefan Buchiu, Pr. Prof. dr. Ioan Caraza, Pr. Prof. dr. Daniel Benga (Facultatea de Teologie din Bucureşti), Pr. Prof. dr. Adrian Niculcea şi Pr. Prof. dr. Vasile Citiriga (Facultatea de Teologie din Constanţa), Pr. Prof. dr. Ion Popescu, (Facultatea de Teologie din Piteşti, Romania), Pr. Prof. dr. Dumitru Megheşan şi Pr. Prof. dr. Marius Tepelea (Facultatea de Teologie din Oradea), Pr. Prof. dr. Ion Stoica (Facultatea de Teologie din Târgovişte, Pr. Prof. dr. Valer Bel Pr. Lect. dr. Ştefan Iloaie (Facultatea de Teologie din Cluj, Romania), Pr. Lect. Dr. Nicolae R. Stan (Facultatea de Teologie din Craiova) şi dr. Ciprian Toroczkai (Facultatea de Teologie din Sibiu).