Cerc pastoral în Parohia Lipova I

Joi 25 Noiembrie 2010 la Parohia Lipova I a avut loc întrunirea preoţilor din Cercul Pastoral Lipova I, coordonat de Pr. Ioan Rus. Preoţii prezenţi au dezbătut tema: „Problemele tineretului, implicarea Bisericii în viaţa tinerei generaţii ” arătând că între scopurile pe care le urmăreşte religia este şi acela de a împărtăşi copiilor şi tinerilor care vor însemna „Biserica de mâine”, o creştere şi o educaţie religioas-morală sănătoasă. Preoţii prezenţi au analizat aspectele legate de necesitatea catehizării tinerilor, menţionând că: „Fericit este pământul care creşte pe trupul său oameni buni, lucrători şi harnici, economi” şi „Fericit este neamul acela care are credincioşi patrioţi, iubitori de Dumnezeu şi de oameni, care vor să cunoască întotdeauna calea, adevărul şi viaţa, spre binefăcătoare rodire aici şi-n veşnicie

După toate discuţiile pe marginea temei s-a stabilit programul următoarelor întâlniri şi a temelor care vor fi dezbătute.