Seară duhovnicească în parohia Macea

Duminică 21.11.2010, cu ocazia sărbătorii “Intrării în Biserică a Maicii Domnului” credincioşii parohiei ortodoxe Macea, protopopiatul Arad, s-au adunat în după masa zilei la împreună rugăciune şi înălţare duhovnicească către Dumnezeu. Cu această ocazie, preoţii din cercul misionar-pastoral IV, a protopiatului Arad, au onorat invitaţia preoţilor parohi Gheorghe Morar şi Tudor Budeanu, participând la rugăciunea înălţată către Bunul Dumnezeu.

Astfel în prezenţa unui impresionant număr de credincioşi, un sobor de 13 preoţi au oficiat Taina Sfântului Maslu, iar părintele Mihai Ineuan a rostit un bogat cuvânt de învăţătură, evidenţiind importanţa Maicii Domnului în istoria mântuirii, precum şi marea cinstire de care Preacurata Fecioară Maria se bucură în viaţa Bisericii noastre şi în viaţa fiecăruia dintre noi.

Astfel cu toţii, preoţi şi credincioşi, acum la începutul postului Crăcinului s-au putut bucura de mângâierea şi binecuvântarea lui Dumnezeu, încredinţându-se totodată de ajutorul şi mijlocirea Sfintei Fecioare Maria înaintea Tronului ceresc pentru fiecare, conştientizând în acelaşi timp importanţa cunoaşterii şi urmării pildei de viaţă sfântă a Sfintei Fecioare, în urcuşul spiritual al fiecăruia.