Seară duhovnicească la Bocsig

Vineri, 3 decembrie 2010, în Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a Parohiei Ortodoxe Bocsig, Protopopiatul Ineu, Arhiepiscopia Aradului, s-a organizat o seară duhovnicească cu participarea preoţilor din cadrul Cercului Misionar I Ineu şi a unui mare număr de credincioşi.

Evenimentul a constat în săvărşirea slujbei Vecerniei în sobor şi în susţinerea unui miniconcert de colinde de către corul de copii al parohiei.

Soborul părinţilor slujitori a fost alcătuit din: preot Călin Negruţ (Parohia Gurba, secretar protopopesc), preot Augustin Braiţ (Parohia Mocrea), preot Sever Mocan (Parohia Ineu-Traian), preot Cristian Ardelean (Parohia Ineu II), preot Gheorghe Mance (Parohia Iermata), preot Alexandru Pop (Parohia Berechiu), preot Florin Borca (Parohia Moţiori), preot Mircea Oală (Parohia Şicula), preot Flavius Ardelean (Parohia Bocsig, coordonator al Cercului Misionar I Ineu) şi diacon Marius Braiţ. Răspunsurile la strană au fost date de către membrii corului bărbătesc al Parohiei ortodoxe Bocsig, dirijaţi de cântăreţul bisericesc Ioan Cilan. Ele au fost completate de un scurt recital de colinde oferit de corul de copii al aceleaşi parohii, instruiţi de către profesoarele Nicoleta Diaconescu şi Mihaela Cilan, apreciat de toţi cei prezenţi.

La finalul slujbei, părintele Călin Negruţ a ţinut o frumoasă cateheză despre post şi despre aspectele sale practice, îndemnând pe credincioşi să recurgă la post, nu doar în scopul întîmpinării cu vrednicie a Praznicului Naşterii Domnului, ci în vederea curăţirii trupeşti şi sufleteşti permanente, fiecare putând să-şi aleagă modalitatea de postire care i se potriveşte structurii sale psihofizice şi aspiraţiilor duhovniceşti (ajunare totală, ajunare parţială, post uşor), împletind postirea cu rugăciunea şi milostenia pentru jertfa postului să fie, astfel, una deplină şi bineplăcută înaintea lui Dumnezeu.

A urmat apoi un scurt cuvânt rostit de către preotul paroh, Flavius Ardelean, care a subliniat frumuseţea şi măreţia serii duhovniceşti trăite, aducând, totodată, mulţumiri tuturor participanţilor şi tuturor celor implicaţi în buna reuşită a acestei seri.

Evenimentul spiritual  derulat la Bocsig s-a dorit a fi o lucrare pastoral-misionară – înscrisă în activitatea Cercului Misionar I Ineu – ce va continua cu evenimente similare ce se vor desfăşuara şi în alte parohii din cadrul acestui cerc, la date ce urmează a se stabili ulterior.