Întrunire pentru organizarea Săptămânii Ecumenice de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor

În perioada 18-25 ianuarie a.c., în întreaga ţară se desfăşoară Săptămâna Ecumenică de Rugăciune, acţiune menită să promoveze buna înţelegere şi colaborarea între cultele religioase.

La sediul Protopopiatului Ortodox Român din Arad, a avut loc în data de 14 ianuarie a.c. întâlnirea reprezentanţilor cultelor religioase din municipiu în scopul elaborării calendarului manifestărilor dedicate acestei activităţi.

Au fost prezenţi părintele dr. Nicu Breda, protopop al Aradului, pr. Mathe Z. Pius, din partea Parohiei Romano-Catolice Arad Centru, pastor Levente Baracsi din partea Parohiei Reformate Arad Centru, pastor Jacab Istvan şi pastor Aurelia Gyurkucza, din partea Parohiei Evanghelice-Luterane, Pr. Sorin Seviciu şi pr. Romeo Bodea din partea Parohiei Greco-Catolice Centru si dl. Ionel Shlessinger, din partea Comunităţii Evreilor din Arad. Din partea Înaltpreasfinţitului Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, a fost delegat Prea Cucernicul Părinte Vasile Pop, consilier cultural, care a adresat un cuvânt de bun venit invitaţilor.

După consultări, s-a stabilit un calendar al întâlnirilor ce vor urma în Săptămâna de rugăciune, după cum urmează:

– Miercuri     19.01.2011  la Paroha Romano -Catolică Arad Centru, ora 17,30

– Joi            20.01.2011  la Parohia Ortodoxă Sârbă, ora 11,30

– Joi            20.01.2011  la Parohia Reformată, ora 17,00

– Vineri        21.01.2011  la Parohia Greco-Catolică Arad Centru, ora 17,30

– Duminică   23.01.2011   la Catedrala Ortodoxă Veche, ora 17,30.

În ceea ce priveşte programul acestor manifestări ecumenice, ele vor ţine seama, de îndrumările Asociaţiei Ecumenice a Bisericilor din România şi, vor cuprinde citirea mesajelor conducătorilor cultelor religioase angajate în această activitate, citiri biblice, un comentariu sau un cuvânt de învăţătură şi o rugaciune.

Nădăjduim ca rugăciunea comună să aducă folos duhovnicesc prin stăruinţa în „comuniune fraternă de iubire în Duhul Sfânt”, potrivit cuvintelor din mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Întâistătătorul Bisericii noastre.