Canonul cel mare cu tinerii din parohia Arad-Bujac

În biserica cu hramul „Naşterea Sf. Ioan Botezătorul” din  parohia Arad-Bujac s-a oficiat astăzi a treia parte din Slujba Canonului cel Mare. Cei care au dat răspunsurile la strană şi au rostit citirile rânduite au fost tinerii parohiei, pregătiţi în prealabil de către preotul paroh şi profesoara de Religie de la şcoala din cartier, doamna Luciana Doca. Emoţia din glasul copiilor, împletită cu profunzimea şi frumuseţea textului liturgic au produs o vie impresie în sufletul credincioşilor prezenţi, mulţi dintre ei părinţi şi bunici ai acestora.

Acţiunea se înscrie în şirul activităţilor cultural-pastorale cu tinerii care se derulează în mod constant la Centrul Cultural-Pastoral „Sf. Ierarh Nicolae”, al parohiei, între acestea numărându-se programele: „Hristos împărtăşit copiilor”, „Alege şcoala”, „Centrul parohial pentru Tineri”, „Învaţă limba engleză”.

În încheierea slujbei, părintele Vasile Pop, a vorbit tinerilor despre conţinutul şi semnificaţiile Canonului Sfântului Andrei Criteanul, invitându-i să participe şi în Săptămâna a V-a din Post la Denia în cadrul căreia se va citi acest Canon şi viaţa Cuvioasei Maria Egipteanca.