Cerc Pastoral – misioar la Zăbalţ

În parohia Zăbalţ, Protopopiatul Lipova s-a desfăşurat cea de-a treia întrunire din acest an a preoţilor din  Cercul Pastoral-Misionar Lipova. Preoţii prezenţi au dezbătut tema: ”Importanţa postului pentru viaţa duhovnicească a Creştinismului”.

S-a aduc pentru întărirea celor prezenţi texte din Sf. Scriptură şi citate din Sfinţii Părinţi.S-a explicat Istoria postului creştin dintr-un început  până în zilele noastre, evidenţiindu-se  importanţa lui pentru viaţa creştinului.

S-a subliniat împletirea celor două feluri de post – cel de bucate şi cel de fapte rele, după cartea Prorocului Isaia – fără a întoarce spatele nimănui – Atunci lumina Ta va răsări ca zorile şi vindecarea Ta va încolţi repede.

S-a stabilit că următorul cerc să aibă loc în parohia Chesinţ în data de 17 aprilie.