Cerc pastoral-misionar la Seleuş, Protopopiatul Ineu

În după-amiaza Duminicii a III-a din Sfântul şi Marele Post al Paştilor de anul acesta, preoţii aparţinători Cercului Pastoral-Misionar Ineu I s-au întrunit în Parohia Ortodoxă Seleuş, Protopopiatul Ineu, pentru a participa la activitatea programată pentru această dată.

Întrunirea a debutat cu săvârşirea Sfântului Maslu de obşte, în prezenţa unui mare număr de credincioşi. Din soborul preoţilor sluitori au făcut parte preoţii Petru Lazea (Parohia Cermei), Augustin Braiţ (Parohia Mocrea), Sever Mocan (Parohia Ineu-Traian), Cristian Ardelean (Parohia Ineu II), Flavius Ardelean (Parohia Bocsig), Gheorghe Mance (Parohia Iermata), Tiberiu Suciu (Parohia Moroda), Mircea Oală (Parohia Şicula), Petru Ursulescu (Parohia Seleuş) şi diaconul Marius Braiţ. La finalul slujbei, preotul Flavius Ardelean (coordonatorul Cercului Pastoral-Misionar Ineu I) a ţinut un cuvânt de învăţătură despre Sfânta Cruce ca semn luminos al Învierii, arătând că „Taina Învierii se ascunde în Cruce, iar Taina Crucii se descoperă şi-şi arată mărirea ei în lumina Învierii”, cei ce îşi poartă crucea şi urmează lui Hristos mergând, de fapt, către Înviere şi viaţă veşnică.

Răspunsurile liturgice au fost date de către corul mixt al Parohiei Seleuş, care a interpretat şi un frumos buchet de pricesne adecvate perioadei Postului Mare.

Activitatea Cercului Pastoral-Misionar a continuat, apoi, la casa parohială, unde preotul paroh – Petru Ursulescu – a susţinut un interesant şi bine documentat referat cu tema „Ritualul baptismal în perioada patristică”, făcând un excurs istorico-liturgic asupra modului în care s-a desfăşurat şi s-a cristalizat rânduiala Tainei Sfântului Botez în veacurile primare ale creştinismului, în special în secolul al IV-lea, aşa cum reiese din scrierile Sfinţilor Părinţi şi scriitori bisericeşti trăitori în această perioadă.

Următoarea întrunire a Cercului Pastoral Misionar Ineu I va avea loc duminica viitoare în Parohia Ortodoxă Cermei.