Seară duhovnicească la parohia Macea

În după masa zilei de 20 martie, a doua duminică din Postul Paştelui preoţii din Cercul misionar-pastoral IV a Protopopiatului Arad, s-au întrunit la parohia Macea, pentru împreună rugăciune, săvârşind Taina Sfântului Maslu.

Astfel, credincioşii parohiei şi nu numai, s-au adunat în număr mare în Biserica parohială, dornici de a se împărtăşi de harul Sfântului Duh conferit de această Taină, mai ales că în această duminică la Sfânta Liturghie a fost rânduită Evanghelia vindecării slăbănogului, care arată desluşit puterea Mântuitorului Iisus Hristos de a da vindecare trupească, vindecare pentru care se săvârşeşte şi Taina Sfântului Maslu. Părintele Mihai Ineuan de la parohia Pecica, a rostit cuvântul de învăţătură corelat cu Evanghelia zilei, vorbind despre putinţa omului de a dobândi vindecare sufletească şi trupească în întâlnirea sa cu Dumnezeu. La final preoţii parohi Gheorghe Morar şi Tudor Budeanu au mulţumit celor 14 preoţi pentru participare şi prezenţă, iar credincioşi au fost unşi cu untdelemn sfinţit potrivit tradiţiei. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.