Acţiuni caritabile în Arhiepiscopia Aradului

În această perioadă, clerul şi credincioşii eparhiei Aradului, la îndemnul şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, sunt alături de cei nevoiaşi, căutând să vină în sprijinul acestora prin diverse mijloace.

Astfel, preoţii şi credincioşii din parohiile Arad Centru, Mândruloc, Variaşu Mare, Micălaca Veche, au dăruit în ultimele zile produse alimentare pentru familii defavorizate, precum şi dulciuri pentru copii, numărul beneficiarilor situându-se la peste 320 familii. Ziua de sâmbătă va fi una deosebită pentru beneficiarii Cantinei Sfântul Nicolae a Arhiepiscopiei Aradului, deoarece bucatele tradiţionale româneşti – sarmale, ouă roşii, friptură, cozonaci – vor fi gătite şi distribuite celor menţionaţi, prin grija Sectorului social filantropic şi prin dărnicia unor brutării partenere şi a unor credincioşi jertfelnici.

 

Având în vedere impactul şi felul în care s-au  desfăşurat activităţile, putem spune că acţiunea desfăşurată în parteneriat de Arhiepiscopia Aradului şi Şcoala Generală nr 21 Aurel Vlaicu din Arad,  este o reuşită atât prin rezultatul imediat, concretizat în dăruirea unor pachete cu alimente şi dulciuri pentru familii defavorizate şi pictarea unor icoane pe lemn – de elevi ai clasei a II-a A – cât şi în cel preconizat pentru viitor – apropierea copiilor de Biserică, sădirea în sufletele lor a sentimentelor de ajutorare, respect şi dragoste faţă de aproapele. Expoziţia micilor iconari a fost apreciată în mod deosebit de credincioşi prin achiziţionarea într-un timp record a strădaniilor celor mici dintre credincioşii noştri, urmând ca fondurile obţinute să fie folosite pentru achiziţionarea de dulciuri şi rechizite pentru colegii lor nevoiaşi. Însăţşi titlul acţiunilor „Dăruind vei dobândi” îndeamnă la ceea ce constituie preocupare şi atenţie deosebită mai mult a celor mari, dar care trebuie transmisă generaţiilor care vin.

Chiriarhul Aradului a rostit cuvânt de mulţumire şi de binecuvântare profesorilor îndrumătoi şi copiilor, dăruindu-le cărţi de rugăciuni şi dulciuri specifice luminatului Praznic al Învierii Domnului.