Simpozion dedicat Anului Familiei la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad

Anul 2011 este pus de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române sub semnul Tainei Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii, fiind dedicat familiei creştine. Acest îndemn al Înaltului For Bisericesc am dorit să-l concretizăm printr-o manifestare academică internaţională sub genericul: Existenţa umană integrată eclezial, prin Taina Botezului şi a Cununiei. Implicaţii teologice, pastoral – misionare şi sociale.

Simpozionul se va desfăşura, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad, în zilele de 25 şi 26 maia.c. Printre participanţi se numără cadre didactice şi invitaţi din ţară şi străinătate: Pr. prof. dr. Georgios Metallinos şi dr. Theodoros Alexopoulos (din Atena, Grecia); Prof. dr. Andreas Heiser (Universitatea Humboldt, Germania); Conf. dr. Ciprian Streza şi Asist. Dr. Ciprian Toroczkai (Facultatea de Teologie Ortodoxă „Andrei Saguna” din Sibiu); Pr. dr. Cristian Sonea (Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca); Ciprian Olinici (Director Radio Trinitas, Bucuresti).

Mai multe pe site-ul facultăţii www.teologiearad.ro.