CONCURS NAŢIONAL DE MUZICĂ RELIGIOASĂ LA ARAD

În cadrul Etapei Naţionale a Olimpiadelor şcolare, la Arad s-a desfăşurat, în perioada 3-5 iunie 2011, Concursul Naţional de Muzică pentru formaţiile Corale din Învăţământul Preuniversitar, Secţiunea Coruri Liceale (cls. IX- XII). Gazdă a competiţiei a fost Liceul de Artă „Sabin Drăgoi” din municipiul Arad, într-un parteneriat cu alte instituţii locale, între care şi Arhiepiscopia Aradului.

Între formaţiile ajunse în această ultimă etapă a competiţiei, care s-a desfăşurat pe trei secţiuni: licee teoretice, licee vocaţionale şi seminarii teologice, s-au numărat şi şapte coruri seminariale ortodoxe: Corul de cameră „Cantate Domino” al Seminarului Teologic Liceal Ortodox Bucureşti, dirijor diac. Prof. Răzvan Constantin Ştefan; Corul de Cameră „Dionisie Exiguul”, al Seminarului Teologic Liceal Ortodox Constanţa, dirijor arhid. Prof Ioan Adrian Clinciu; Corul de cameră „Canticum” al Seminarului Teologic Liceal Ortodox „ Sf. Nicolae”, Râmnicu Vâlcea, dirijor prof Gelu Stratulat; Corul de Cameră „Laudamus” al Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Gheorghe” Roman, dirijor prof. Gheorghe Gozar; Corul de cameră „Macarie Ieromonahul” al  Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” Târgovişte, dirijor prof. Florinel- Ciprian Cazan şi Corul de cameră al Seminarului Teologic Liceal Ortodox Arad, dirijor arhid. Prof. Paul Tiberiu Ardelean.

Aceste coruri, cărora li s-a adăugat şi Corul de cameră mixt al Liceului Teologic reformat din Cluj- Napoca, dirijor prof Dr. Szekely Arpad, s-au întrecut în cadrul Secţiunii Seminarii Liceale Teologice, în ziua de 4 iunie a.c., în sala de festivităţi a Consiliului Judeţean Arad, în faţa unui juriu cu membrii prestigioşi: Pr. Conf. Dr. Nicolae Belean, Facultatea de Litere, Filozofie şi Teologie Timişoara, Arhid. Dr. Gabriel Oprea, Universitatea Naţională de Muzică, Bucureşti, Conf. Dr. Mircea Buta, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”din Arad, Prof. Anda Tămaş, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad. Programul fiecărei formaţii a fost compus din piese religioase şi laice, din repertoriul naţional şi universal. Câştigătorii premiului întâi şi laureaţi ai concursului la această secţiune au fost desemnaţi elevii corului Seminarului Teologic Liceal Ortodox Bucureşti, celorlalţi competitori acordându-li- se, de asemenea, premii şi menţiuni. Premiul Special al Arhiepiscopiei Aradului a fost acordat corului Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgovişte.

În cuvântul adresat participanţilor la acest prestigios eveniment din viaţa cultural- spirituală a municipiului şi judeţului Arad, dar şi a Arhiepiscopiei Aradului, Înaltpreasfinţirul Arhiepiscop Timotei a menţionat: „Participăm cu entuziasmul firesc la Concursul Naţional de Muzică pentru formaţiile corale din învăţământul preuniversitar, în zile consacrate de Biserică înălţării noastre şi revărsării mulţimii darurilor cereşti peste lume, reprezentate prin sărbătorile Învierii Domnului, Înălţării Sale la cer şi Pogorârii Sfântului Duh. Ele sunt legate în acelaşi timp de istoria ţării, amintind jertfele înaintaşilor, prin Ziua Eroilor şi totodată datoria generaţiilor viitorului faţă de întregul popor, prin Ziua Copilului şi Familiei. Toate valorile materiale şi spirituale sunt cinstite prin cântările patriotice, bisericeşti şi populare, creând o armonie ce chezăşuieşte unitatea neamului în cadrul umanităţii doritoare de progres şi pace. Acestea au meritul de a antrena prin adevăraţi interpreţi întreaga suflare în cultivarea moştenirii din străbuni, spre continuă sporire. Dumnezeu să binecuvinteze munca şi roada dorită.”