Examenul de Disertaţie pentru absolvenţii de Studii Masterale, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad

În perioada 15-16 iunie, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad s-a desfăşurat examenul de disertaţie pentru absolvenţii cursurilor de Master. Înainte de începerea sesiunii aceştia au participat la Sfânta Liturghie oficiată în capela Facultăţii. Cele două comisii de examinare au trecut, apoi, la evaluarea lucrărilor întocmite de absolvenţi.  La specializarea „Teologie Sistematică” au participat 12 candidaţi, iar la specializarea „Teologie Practică” au participat 52. Prezentările tematicilor abordate, precum şi modul de întocmire a lucrărilor au dovedit o vie preocupare a acestora pentru cercetarea ştiinţifică teologică care se leagă strâns de viaţa şi activitatea Bisericii, ce este chemată să dea răspunsuri concrete şi clare diferitelor provocări ale lumii de astăzi. Finalizarea examinării s-a făcut odată cu depunerea jurământului, PC Prof. dr. Constantin Rus, dând citire catalogului cu mediile generale de absolvire şi a rezultatelor obţinute în urma examenului de disertaţie pentru promoţia 2011.