Ziua Drapelului Naţional al României

Ziua de 26 iunie a fost proclamată Ziua Drapelului Naţional prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998. Conform Legii, această zi este marcată de către Biserică, autorităţile publice şi de celelalte instituţii ale statului prin organizarea unor ceremonii religioase precum şi prin programe şi manifestări cultural-educative, cu caracter evocator, consacrate istoriei patriei.

În dimineaţa zilei de 26 iunie 2011, la Catedrala Arhiepiscopală din Arad, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la ceremonialul de sfinţire şi predare al Drapelului. În prezenţa oficialităţilor locale, Ierarhul a predat Drapelul reprezentanţilor Garnizoanei din Arad, spre a fi arborat cu mare cinste. Manifestările au continuat în faţa Primăriei din Arad, pentru a evoca Tricolorul ca simbol al libertăţii şi unităţii naţionale.

Cinstirea Drapelului naţional este o datorie patriotică şi motivaţia reprezentării onorabile a ţării cu diferite prilejuri din partea cetăţenilor români.