Întâlnire de lucru cu referințe sociale la Moneasa

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în perioada 25-26 august va avea loc la Moneasa o nouă întâlnire a echipei de implementare cu managerii judeţeni în cadrul proiectului “Implicarea clerului şi a membrilor comunităţilor parohiale ortodoxe în dezvoltarea de proiecte sociale la nivelul Mitropoliei Banatului şi Arhiepiscopiei Alba Iuliei”. Vor avea loc discuţii cu privire la stadiul activităţilor la şapte luni de la debutul acestora în cadrul proiectului, se vor aborda probleme organizatorice şi de optimizare a relaţiilor dintre coordonatorii judeţeni şi managerii  de proiect certificaţi, prezentându-se totodată şi priorităţile pentru perioada imediat următoare. Proiectul se înscrie în rândul dorinţei partenerilor – Arhiepiscopia Aradului, Arhiepiscopia Timişoarei, Episcopia Caransebeşului, Episcopia Devei şi Hunedoarei şi Asociaţia Filantropia Alba Iulia – de dezvoltare a capacităţii furnizării serviciilor sociale specializate tuturor categoriilor de persoane vulnerabile.

Proiectul este cofinanțaț din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013, axa prioritară 6 “Promovarea incluziunii sociale”, Domeniul major de intervenție 6.2 “Îmbunătățirea accesului și a participării grupurilor vulnerabile pe piața muncii”.