Consfătuire a coordonatorilor cu cateheza parohială la centrul eparhial Arad

La Centrul eparhial din Arad s-a desfăşurat miercuri, 06 octombrie a.c., consfătuirea coordonatorilor cu cateheza la nivelul protopopiatelor din Arhiepiscopia Aradului. Consfătuirea a fost prezidată de către ÎPS Arhiepiscop Timotei şi a avut pe ordinea de zi probleme privind modul în care se derulează programele catehetice patriarhale în eparhie. P.C. Pr. Dr. Vasile Pop, coordonatorul catehezei la nivel eparhial a prezentat în cadrul consfătuirii o informare despre lucrările Congresului Catehetic desfăşurat la Sfânta Patriarhie la sfârşitul lunii septembrie şi despre hotărârile luate cu privire la optimizarea activităţilor catehetice. De asemenea au fost prelucrate materiale privind etapele în desfăşurarea Concursului de creaţie  literară, artistică şi mediatică din cadrul proiectului catehetic „Alege Şcoala”, la nivel parohial, la protopopiate şi la nivel eparhial. S-a făcut o informare  despre preconizatul proiect patriarhal „The Way”, „Calea Mântuirii”, care va fi aplicat într-un viitor proxim la parohii.

 

În încheierea consfătuirii Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei a felicitat pe cei prezenţi pentru munca desfăşurată în mod voluntar şi a făcut precizări legate de modul în care trebuie să se desfăşoare activitatea catehetică în cadrul protopopiatelor eparhiei. Chiriarhul a solicitat coordonatorilor cu cateheza parohială să organizeze consfătuiri catehetice cu preoţii, să se implice în observarea respectării rânduielilor liturgice, în slujirea cu regularitate a vecerniilor, să urmărească respectarea programelor catehetice naţionale sau eparhiale care se derulează în parohii.

Ultima actualizare (Vineri, 07 Octombrie 2011 13:47)