Din suflet pentru suflet

În ziua de 13 octombrie a.c., în ajunul sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva, animaţi de sentimente filantropice, elevii şi dascălii Școlii Generale din parohiile Grăniceri şi Șiclău, protopopiatul Arad, au adunat alimente pe care le-au donat Cantinei Sociale a Arhiepiscopiei Aradului. Profesorul de Religie și un alt cadru didactic al şcolii, s-au deplasat la acest aşezământ social cu un microbuz plin cu alimente, pus la dispoziţie de primarul comunei Grăniceri. Această tradiţie este mai veche în şcoală. De câţiva ani, în această perioadă copiii şcolii dar și dascălii lor contribuie cu alimente pentru cei nevoiaşi. Bucuria acestei acţiuni umanitare izvorăşte din convingerea tuturor donatorilor că Dumnezeu le răsplăteşte osteneala și jertfa deoarece au înţeles că ceea ce dai din suflet, celui ce are nevoie, primeşti îndoit răsplată cerească.