NOU ÎNCEPUT DE AN UNIVERSITAR LA ARAD

Universităţile arădene şi-au deschis zilele acestea porţile, invocând, prin reprezentanţii bisericii locale, ajutorul divin. Astfel, Universitatea „Aurel Vlaicu”, în cadrul căreia îşi desfăşoară activitatea şi Facultatea de teologie ortodoxă „Ilarion V. Felea” a deschis anul universitar sâmbătă, 01 oct. printr-o slujbă de Te-Deum săvârşită la Catedrala Veche de către cadre didactice ale Facultăţii de Teologie, continuată cu festivitatea de deschidere, desfăşurată în clădirea universităţii din cartierul Micalaca în prezenţa oficialităţilor locale, profesorilor şi studenţilor universităţii. Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscop al Aradului a fost reprezentat la catedrală de către P.C. lect. univ. dr. Nicu Breda, protopopul Aradului, iar la deschiderea oficială de către P.C. Preot Iacob Bupte, vicar administrativ.

Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad a deschis, luni, 03 oct. a.c. manifestările dedicate noului an academic 2011-2012 cu o slujbă de pomenire la monumentul marelui corifeu al Unirii, Vasile Goldiş, oficiată de către Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei Seviciu şi un sobor de preoţi. La eveniment au participat cadre didactice universitare, delegaţii academice din străinătate, studenţi, masteranzi, doctoranzi  şi părinţi, care au depus coroane şi jerbe de flori la statuia marelui patriot. În continuare a fost inaugurat, complet modernizat, Clubul studenţesc „Athenaeum”.  Festivitatea de deschidere a noul an universitar a debutat în Campusul Universitar „Vasile Goldiş” prin slujba oficiată de către ÎPS Arhiepiscop Timotei. În alocuţiunea rostită Chiriarhul a evidenţiat importanţa legăturii dintre Biserică şi Şcoală, menită să contribuie la formarea de competenţe dar, mai ales, de caractere. Înaltpreasfinţia Sa a felicitat întregul corp universitar şi studenţii pentru realizările lor şi a urat succes în noul an universitar. Cu acest prilej s-a inaugurat Aula Magna Universitaria, având o capacitate de 400 de locuri. La începutul celui al XXII-lea an de istorie academică prof. univ. dr. Aurel Ardelean, rectorul Universităţii de Vest „Vasile Goldiş”, a declarat: „Ataşaţi crezului ilustrului patron spiritual al universităţii, care este personalitatea istorică Vasile Goldiş, dorim ca instituţia noastră să formeze caractere generoase, să răspândească morala creştină şi să cultive idealuri înalte în mediul studenţilor şi al comunităţii”.