Seară duhovnicească la parohia Șeitin

Duminică 16 octombrie, a 21-a după Rusalii, preoţii din cercul pastoral-misionar IV a Protopopiatului Arad s-au întrunit la Parohia Şeitin, dând astfel curs invitaţiei preoţilor parohi Liviu Iştoc şi Radu Bocşa, de a participa cu toţii la o binecuvântată seară duhovnicească. Astfel în după masa zilei P.C. Preoţi au fost întâmpinaţi cu căldură şi dragoste frăţescă de comunitatea de creştini ortodocşi din Şeitin, dornici de a se împărtăşi de harul Sfântului Duh, dăruit de Taina Sfântului Maslu săvârşit de preoţi prezenţi. În cadrul slujbei Părintele Ilie Nădăban de la Parohia Curtici a rostit un emoţionant cuvânt de învăţătură, relevând importanţa săvârşiri acestei taine pentru folosul sufletesc al fiecăruia şi evidenţiid în acelaş timp binefacerile credinţei adevărate şi lucrătoare: „important este ca în orice clipă a vieţii noastre să cerem ajuturul lui Dumnezeu, El este cel ce dă harul şi binecuvântarea Sa peste toţi dreptcredincioşii Săi, rămâne ca noi să punem în lucrarea Sa partea noastră, adică rugăciunea”. Răspunsurile liturgice au fost date de corul mixt al parohiei, care a încântat inimile tuturor cu vocile calde şi armonioase. La final preoţii parohi au mulţumit tuturor, preoţi şi credincioşi pentru împreună rugăciune înălţată către Bunul Dumnezeu Totul s-a încheiat cu o agapă creştinească.