A doua ediţie a concertului de colinde „Colindăm Domnului bun” Biserica ortodoxă Seleuş

Având binecuvântarea Înalt  Prea Sfinţitului Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului şi în acest an Biserica din Seleuş, s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare primind colindătorii veniţi să vestească în colinde stămoşeşti Naşterea Domnului la cea de-a doua ediţie a concertului de colinde “Colindăm Domnului Bun”. Concertul a fost precedat de slujba Vecerniei la care au slujit Prea Onoratul Părinte Vicar al Arhiepiscopiei Aradului Iacob Bupte, preacucernicul părinte Gheorghe Mance de la parohia Iermata, preacucernicul părinte Iuliu Tiberiu Suciu de la parohia Moroda, preacucernicul părinte Savu Pavel de la parohia Şiria, preacucernicul părinte Iulian Botezatu de la parohia Şiria şi parohul locului părintele Petru Ursulescu.

Concertul a fost deschis de corul copiilor din parohia Seleuş care prin glasurile lor ne-au introdus în atmosfera de sărbătoare a Crăciunului. Aceştia au intonat colindele: “Astăzi s-a născut Hristos”, “Moş Crăciun” şi “Trei păstori”. Şi cum colindul sfânt şi bun se transmite din generaţie în generaţie din vremuri străvechi a urmat corul tinerilor din parohia Seleuş care a încântat asistenţa cu următoarele colinde: “Sus boieri nu mai dormiţi”, “Doamne a Tale cuvinte”, “Cerul şi pământul”. Ambele coruri au fost instruite de către domnul profesor de religie Cristian Voştinar cu sprijinul preotului paroh.

Obiceiul colindatului adună fraţii împreună şi pleacă la colindat. Astfel în parohia noastră au poposit colindători din localităţile invecinate: corul tinerilor din Pâncota însoţiţi de doamna profesoară de religie Adina Neagoe care a interpretat colindele: “Veniţi astăzi credincioşii”, “Praznic luminos”, “Toată legea creştinească” şi corul de copii “Arhanghelii” al bisericii ortodoxe din Şiria condus de doamna preoteasă Angela Botezatu care au cântat colindele: “Îngerii şoptesc”, “Departe într-o iesle”, “Tiny little baby”.

Corul bisericii ortodoxe din Moroda însoţit de părintele Iuliu Tiberiu Suciu a cântat colindele :”Nouă azi ne-a răsărit”, “Doamne a Tale cuvinte”, “La nunta ce s-a-ntâmplat”. Celălalt sat aparţinător comunei Seleuş, parohia Iermata a fost reprezentată de către părintele paroh Gheorghe Mance.

Colindele “Din an în an”, “Moş Crăciun” şi “O, brad frumos” au fost cantata de corul bărbătesc al bisericii ortodoxe din Şiria dirijat de Mircea Crişan.

Corul “Ioan Vidu “ al bisericii ortodoxe Seleuş condus de părintele paroh Petru Ursulescu a interpretat colindele: “Întru cei de sus mărire”, “Sus la poarta Raiului” şi “Praznic luminos”. Colindul cult din colecţia compozitorului Emil Monţia a fost adus de cunoscuta corală bărbătească de la Şiria “Podgorenii”. Ei au interpretat “Pe cel deal”, “Slobozâ-ne gazdă-n casă” şi “Colo-n Raiul luminos”.

Oaspeţi de seamă ai parohiei noastre au fost cele două coruri ale parohiei Micălaca Veche din Arad. Primul cor “Naşterea Domnului, înfiinţat în anul 1992 având ca mentor spiritual pe părintele vicar Iacob Bupte, cor ce s-a remarcat printr-o bogată activitate misionară atât în ţară cât şi în străinătate a adus următoarele colinde: “Veste Bună”, “Închinarea păstorilor”, “Vine Crăciunul pă sară”, “Linu-i lin” şi “Colindul clopotelor”, dirijat de către Magdalena Lodi.

Din corul “Naşterea Domnului” în anul 2011 s-a format corul de cameră “Vestitorii” alcătuit din tineri, care deasemenea are o bogată activitate misionară atât în ţară cât şi peste hotare. Corul dirijat de către profesoara Laura Roşu a interpretat colindele: “Sus boieri nu mai dormiţi”, “Noi în seara de Crăciun”, “A venit şi aici Crăciunul”, “Slavă să aibă” şi “După datini colindăm”. Ca o comuniune între cele două coruri este faptul că dirijoarele cântă una în corul celeilalte. Prezenţa celor două coruri în parohia noastră se datorează părintelui vicar Iacob Bupte care este fiu al satului Moroda din comuna Seleuş.

La sfârşitul concertului s-au prezentat câteva dintre icoanele pe sticlă pictate de către copiii din parohiile Seleuş şi Pâncota care au avut ca temă principală Naşterea Domnului, lucrări create cu dragoste de către copilaşi sub îndrumarea doamnei profesoare Adina Neagoe.

Părintele paroh a mulţumit la final preoţilor prezenţi, colindătorilor şi tuturor credincioşilor din Biserică, unindu-ne cu toţii glasurile s-a cântat cea mai cunoscută colindă “O, ce veste minunată”.