Colind pentru vârstnici şi bolnavi

În după-amiaza zilei de vineri, 16 decembrie 2011, având binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Corul Bisericii Ortodoxe Seleuş, însoţiţi de preotul paroh Petru Ursulescu, au adus o rază de bucurie în sufletele vârstnicilor de la Centrul de Îngrijire şi asistenţă din Arad, bolnavilor internaţi la Spitalul Judeţean şi bolnavilor de la Spitalul de pneumoftiziologie din Arad.

Colindătorii au fost întâmpinaţi de conducerea acestor instituţii sociale şi medicale, alături de preoţii cu slujire misionar-caritativă, Ioan Măcean, respectiv Pavel Vesa. Colindele strămoşeşti, iconiţele şi cadourile oferite au fost în măsură să realizeze o comuniune sufletească în preajma Naşterii Domnului, prin care primitorii colindelor să fie mai aproape de specificul Marelui Praznic al venirii în lume a Domnului nostru Iisus Hristos.

Şi de această dată, membrii corului au ajuns să facă mărturisirea că din toate deplasările şi concertele pe care le-au avut până acum, această misiune o socotesc cea mai de folos tocmai pentru faptul că a mângâia pe cel bolnav, a cerceta pe cel în suferinţă reprezintă povaţa lui Hristos de slujire a celor mai mici ai Lui, pentru a-I face dar, ca răspuns la marele dar al venirii pe acest pământ a Pruncului Iisus.  Nădăjdund într-un câştig spiritual pentru toţi cei implicaţi, rugăm pronia cerească să reverse binecuvântarea Sa aupra tuturor, cu pace şi bucurie sfântă.