Film religios

Duminică, 18 decembrie a.c., credincioșii din Parohia Caporal Alexa au primit din partea părintelui paroh Gabriel C. Mariș o invitație la film. Filmul a rulat în sala de repetiții a corului și a adunat credincioșii dornici de filme religioase. Filmul, face parte dintr-o serie de filme cu tematică religioasă care se vor rula în perioada următoare și s-a intitulat „Iosif din Nazaret”. Acesta a prezentat viața familiei pământești a Mântuitorului, dar și momentul praznicului mult așteptat, nașterea Pruncului Iisus. Filmul a fost urmărit cu foarte mult interes atât de copii, cât și de bătrânii veniți acolo.

După film, părintele paroh a avut un dialog cu credincioșii pe tema filmului, despre momentul nașterii Domnului, despre evenimentele care s-au petrecut în acea vreme și cât de bine a reușit filmul să redea scenele biblice.