Vestim Naşterea Domnului

În data de 21.12.2011 începând cu orele 11, în Biserica Ortodoxă din Gurahonţ, protopopiatul Sebiş, a avut loc ediţia a III-a a festivalului de colinde şi obiceiuri tradiţionale desfăşurat în cadrul parteneriatului „Veniţi de luaţi lumină” dintre Grupul Şcolar „Ioan Buteanu” şi Biserica Ortodoxă Gurahonţ. S-au înscris mai multe coruri din diferite şcoli: Grădiniţa P.N. Gurahonţ (prof. Violeta Gligor), Clasele I-IV Gurahonţ (prof. Corina Tulea), Şcoala Generală „Iosif Moldovan” Arad (prof. Cosmin Gavra şi prof. Angelica Pantin), Ansamblul Folcloric „Laurii Zarandului”(prof. Corina Tulea), Şcoala Generală Pleşcuţa (dir. prof. Ciprian Vesa), Şcoala Generală „Lazăr Tâmpa” Almăş (prof.Cristina Crişan), Ansamblul local Gurahonţ (prof. Nicoleta Brânda), Grupul de Stea, Gurahonţ (prof. Paul Nicuşor), Corul liceului baptist Arad (prof. Cusursuz Vladimir). Au fost prezenţi elevi părinţi şi invitaţi în număr foarte mare.

În deschiderea festivalului preotul paroh, Moţ Dorel a ţinut un scurt cuvânt spunând: Veţi gusta astăzi din ospăţul duhovnicesc al colindului tradiţional, veţi putea să vă pregătiţi sufletul ca în noaptea Sfântă a Crăciunului, Iisus Domnul să-şi găsească sălaş înlăuntrul fiecăruia dintre dumneavoastră.În continuare doamna Crainic Viorica directoarea Grupului Şcolar „Ioan Buteanu” a adresat un cuvânt de bun venit corurilor prezente care au răspuns invitaţiei şi urări de Sfintele Sărbători celor prezenţi. După încheierea festivalului toţi cei prezenţi în Sfânta Biserică în număr foarte mare, au cântat împreună colinde strămoşeşti şi tradiţionalul „La mulţi ani”!.

Participanţii la festival ca răsplată a ostenelii lor au primit diplome şi daruri din partea Grupului Şcolar „Ioan Buteanu” şi  Bisericii.