Programul „Hristos împărtăşit copiilor”, pus în practică în Parohia Gurahonţ

În fiecare an Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, bucură sufletele şi inimile celor mici şi celor mari prin darurile primite. Copiii de la grădiniţa din parohia Gurahonţ au vrut şi au reuşit să-l bucure şi ei pe „Moş Nicolae”, venind la sfânta biserică însoţiţi de educatoarele lor, pentru a se împărtăşi cu Trupul şi Sângele Domnului Iisus Hristos. După Sfânta Liturghie, educatoarea Alexandra Cojocaru a subliniat importanţa parteneriatului dintre această instituţie şi Biserică: ,,în cadrul acestui parteneriat venim cu copiii în mai multe rânduri la Sfânta Biserică, urmând povaţa Domnului: „Lăsaţi copiii să vină la mine”. Părintele Dorel Moţ i-a primit cu mare bucurie vorbindu-le copiilor despre viaţa, bunătatea şi iubirea Sfântului Ierarh Nicolae faţă de cei mici, le-a dăruit dulciuri, iconiţe şi cărţi de povestiri religioase. De asemenea, le-a spus că şi alţi copii din ţară vor afla despre întâlnirea lor, din ziarul Lumina, cunoscut copiilor şi parinţilor lor. Educatoarea Violeta Gligor a vorbit despre bucuria întâlnirii copiilor cu biserica: ,,ne apropiem de praznicul Sfânt al Naşterii Domnului şi momentele petrecute în Biserică sunt prilej de pregătire sufletească pentru copii; biserica este locul unde copiii pot fi feriţi de atâtea ispite şi în acest sens programul „Hristos împărtăşit copiilor” care se derulează şi în parohia noastră prin osteneala părintelui, joacă un rol deosebit.Copiii acum învaţă să colinde vestind Naşterea Domnului şi nici nu ştiţi ce bucurie au în suflet.”

Prezenţa copiilor se datorează şi parteneriatului dintre grădiniţă şi biserică, unde sub genericul „Veniţi de luaţi lumină” se desfăşoară şi alte activităţi prin care copiii trebuie să ajungă să-l cunoască pe Dumnezeu şi să asigure Bisericii un viitor luminat de Hristos.