Seară duhovnicească în parohia Şofronea

Duminică 5 decembrie, a 27-a după Rusalii, credincioşii parohiei ortodoxe din Şofronea, Protopopiatul Arad, Arhiepiscopia Aradului, au trăit alese bucurii duhovniceşti, cu toţii bucurându-se şi folosindu-se de harul Sfântului Duh, împărtăşit prin Taina Sfântului Maslu. Cu această ocazie un număr de doisprăzece preoţi din cercul misionar IV, a Protopopiatului Arad au răspuns invitaţiei părintelui paroh Marian Han, de a lua parte la această slujbă şi s-au adunat în Biserica parohială Şofronea, în după-masa zilei, săvârşind Taina Sfântului Maslu. La finalul slujbei părintele Gheorghe Morar a ţinut un bogat cuvânt de învăţătură, legat de evanghelia zilei-tămăduirea femeii gârbove-cu tema ”Tămăduire şi iertare-consecinţe ale trăirii creştine”.

Bucuria şi mulţumirea sufletească s-au putut citi pe feţele tuturor credincioşilor, care au participat la această sfântă Taină,  şi care la final au fost unşi cu untdelemn sfinţit. Astfel, toţii participanții – preoţi şi credincioşi – au simțit  importanţa covârşitoare a acestor întâlniri de suflet, pe care preoţii din cercul misionar-pastoral IV, al protopopiatului Arad, le-au programat pentru acest Post al Crăciunului. Cu fiecare loc în parte se trasează în noi şi frumoase prietenii,  prelungindu-se Împărăţia dragostei lui Dumnezeu printre oameni şi arătând totodată lucrarea Sa minunată pentru oameni, pe care doar El ştie să îi covârşească şi să îi mântuiască prin dragostea şi pronia Sa.