COMUNICAT DE PRESA – servicii de consiliere si insotire in demersuri in cadrul Centrului de Incluziune Sociala Arad

0001 sigla

COMUNICAT DE PRESA

Arhiepiscopia Aradului oferă servicii de consiliere si insotire in demersuri in cadrul Centrului de Incluziune Sociala  Arad .

Centrul de Incluziune Sociala Arad, deschis in ianuarie 2012, este parte integranta a activitatilor derulate in cadrul proiectului “IMPLICAREA CLERULUI ŞI A MEMBRILOR COMUNITĂŢILOR PAROHIALE ORTODOXE ÎN DEZVOLTAREA DE PROIECTE SOCIALE LA NIVELUL MITROPOLIEI BANATULUI ŞI ARHIEPISCOPIEI ALBA IULIEI”, Proiect Cofinatat  din Fondul Social European prin  “Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013”, Axa prioritară: 6 „Promovarea incluziunii sociale”, Domeniul major de intervenţie: 6.2 „Îmbunătăţirea accesului şi a participării grupurilor vulnerabile pe piaţa muncii”.

Proiectul este implementat de Arhiepiscopia Aradului, având ca parteneri  Arhiepiscopia Alba Iuliei, Arhiepiscopia Timisoarei, Episcopia Caransebesului şi Episcopia Devei  si Hunedoarei.

Centrul functioneaza la adresa din Arad, str.Episcopiei nr. 43 si poate fi accesat de catre beneficiari, persoane aflate in dificultate, intre orele 9 – 17

Serviciile oferite in cadrul centrului sunt gratuite si vizeaza cresterea gradului de autonomie sociala a beneficiarilor. Persoanele consiliate vor fi srijinite in vederea integrarii lor sociale, prin  gasirea unor oportunitatii de angajare si reconversie profesionala .

Serviciile centrului, furnizate de personal specializat in asistenta sociala, sunt oferite pe criterii nediscriminatorii, oricarui beneficiar, persoana aflata in urmatoarele situatii: somer,  familii monoparentale, persoane afectate de boli care le influenţează viaţa profesională şi socială (ex. HIV/SIDA, cancer etc.), persoane aflate anterior în detenţie, persoane cu dizabilităţi, persoane de etnie roma, victime ale traficului de persoane.

Astfel de centre de incluziune sociala au fost deschise in şase judeţe: Arad, Alba,  Caraş-Severin, Hunedoara, Mureş şi Timiş.

Arhiepiscopia Aradului

Investeşte în oameni !
Nr. Contract: POSDRU/96/6.2/S/6/62129
Arhiepiscopia Aradului, Implicarea clerului şi a membrilor comunităţilor parohiale ortodoxe în dezvoltarea de proiecte sociale la nivelul Mitropoliei Banatului şi Arhiepiscopiei Alba-Iuliei”
Proiect Cofinanţat  din Fondul Social European prin  “Programul Operaţional Sectorial  Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013”
Axa prioritară: 6 „Promovarea incluziunii sociale”
Domeniul major de intervenţie: 6.2 „Îmbunătăţirea accesului şi a participării grupurilor vulnerabile pe piaţa muncii”