Lumina propovăduirii creştine

În Duminica după Botezul Domnului, a începutului propovăduirii Mântuitorului, Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscop al Aradului, a slujit Sfânta Liturghie în fruntea soborului preoţilor şi diaconilor parohiei Arad- Centru, în Catedrala Veche, care poartă hramul Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul.

Luînd ca temei cuvântul de învăţătură al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel (,,Hristos este lumina lumii, sensul prim şi ultim al creaţiei”- site-ul oficial al Patriarhiei Române), Înaltpreasfinţia Sa a vorbit credincioşilor prezenţi despre lumina propovăduirii creştine în sensul înnoirii şi creşterii duhovniceşti a credincioşilor prin însuşirea învăţămintelor sărbătorilor ce se încheie, prin afirmarea legăturilor dintre ele şi trăirea dreptei credinţe. Colindele şi imnele bisericeşti din răstimpul parcurs au pus constant în evidenţă şi au cântat mereu această lumină care va fi menţionată şi în rugăciunea dreptului Simeon, Acum slobozeşte…, redată în Evanghelia praznicului Întâmpinării Domnului(Lc. cap. 2). De asemenea, Apostolul zilei (Efes.4), subliniază trecerea de la copilărie la maturitate a fiecărui credincios, până la statura ,,vârstei bărbatului desăvârşit”, a vârstei lui Hristos Domnul, a arătat Înaltpreasfinţia Sa.

În încheierea Sfintei Liturghii, soborul preoţilor şi credincioşii prezenţi  au fost binecuvântaţi de către Chiriarh, căruia i-au exprimat mulţumiri pentru osteneală şi  părinteasca purtare de grijă, asigurându- l de fiiască ascultare.