Hramul Bisericii Ortodoxe Române „Sfinţii Trei Ierarhi” din Pecica

Credincioşii din parohia Pecica I, protopopiatul Arad, în frunte cu preotul lor, părintele Mihai Ineoan, au organizat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, sărbătoarea hramului bisericii parohiale, ,,Sfinţii Trei Ierarhi’’.

În seara de duminică, 29 ianuarie a.c., după Vecernia cu Litie, soborul de preoţi din localitate şi  parohiile învecinate şi mulţimea credincioşilor, cu prapori  şi în sunetul clopotelor, au înconjurat biserica, intonând troparul praznicului. După înconjurare s-a intrat în biserică şi s-a oficiat slujba de sfinţire a prinoaselor şi ectenia întreită pentru ,,naşii” bisericii precum şi pentru viitorii naşi, din anul 2013. În sala de  festivităţi „Forum” a oraşului Pecica s-a desfăşurat apoi agapa creştină îndătinată.

Părintele Cristian Prună, de la parohia Sânmartin, a scos în evidenţă activitatea şi dăruirea fiecăruia de către cei Trei Sfinţi în ogorul Bisericii.

După cuvântulde învăţătură, preotul paroh a adresat mulţumiri tuturor participanţilor, credincioşi, preoţi, oficialităţi.

Corul mixt al parohiei, „Episcop Roman Ciorogariu” a dat răspunsurile liturgice şi a prezentat un buchet de căntări bisericeşti.

Biserica ortodoxă din oraşul Pecica este o construcţie monumentală, cu trei turnuri la faţada principală, edificată în anul 1931. Pictura interioară, realizată între anii 1974-1976, în tehnica frescă, este opera pictorului lugojean Victor Jurca. Ulterior, picturii i s-a adăugat medalioanele cu sfinţi, deasupra stranelor, pe întregul interior, opera pictorilor  Radu şi Alexandrina Jitariu.