Manifestare pascală a copiilor din Sebiş

Sărbătoarea Sfintelor Paşti a prilejuit credincioşilor parohiei Sebiş I din cadrul Arhiepiscopiei Aradului un moment deosebit de plăcut şi emoţionant, desfăşurat în biserica parohială. După încheierea Sfintei Liturghii, copiii de la Gradiniţa din localitate, sub îndrumarea cadrelor didactice, au oferit celor prezenţi un program de cântece şi poezii  cu tematică pascală, pentru care s-au pregătit cu multă perseverenţă. Aceiaşi copii, îndrumaţi cu multă răbdare şi dragoste de doamnele educatoare, au organizat o foarte apreciată expoziţie de obiecte decorative specifice sărbătorii Paştilor, confecţionate chiar de mânuţele lor.

Această actiune a făcut parte din proiectul educativ umanitar ,,Dăruind vei dobândi”, iniţiat de Grădiniţa PP Sebiş prin profesoara Irina Turnea, în parteneriat cu Parohia Ortodoxă Sebiş I, preot paroh Beni Ioja.

Lucrările ,,micilor artişti,, s-au bucurat de o deosebită apreciere din partea credincioşilor. Aceştia au primit fiecare din partea copiilor câte  un mic obiect din  expoziţie. Efortul şi generozitatea celor mici au copleşit şi impresionat întreaga asistenţă. A fost rândul credincioşilor să răsplătească momentul de aleasă dăruire duhovnicească al celor mici. Prin bunăvoinţa credincioşilor, acestora li s-a donat suma de 1000 lei. Astfel s-a îndeplinit şi misiunea proiectului: 25 de copii defavorizaţi din parohie au fost beneficiarii acestei donaţii, simţind astfel, în mod practic, bucuria praznicului Învierii Domnului.

Iată că şi copiii pot realiza lucruri impresionante, acest proiect reuşind să-i responsabilizeze, încurajându-i să se implice voluntar, alături de părinţii lor, de cadrele didactice şi în alte proiecte umanitare în sânul comunităţii din care fac parte, prin dezvoltarea unui parteneriat complex şi de durată Şcoală-Biserică-Familie.