SĂPTĂMÂNA SFINTELOR PATIMI

Luni  09.04. 2012 Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu, a slujit Denia din săptămâna pătimirii Mântuitorului Iisus Hristos la Catedrala Arhiepiscopală cu hramul Sfânta Treime din Arad. Slujba Deniei a fost continuată de către grupul vocal al Catedralei Sfânta Treime Arad „Sfinţii Adrian şi Natalia”, cu un mănunchi de cântări duhovniceşti susţinute în faţa unui număr impresionant de credincioşi participanţi. În încheiere Înaltpreasfinţia Sa, după ce a vorbit celor prezenţi despre însemnătatea momentelor şi evenimentelor din istoria mântuirii noastre pe care le vom parcurge în aceste zile, a mulţumit membrilor grupului vocal pentru  adevărata seară duhovnicească oferită celor prezenţi prin piesele corale interpretate cu o deosebită dăruire, prelungind trăirile duhovniceşti de la Slujba Deniei.

În această săptămână Chiriarhul va fi prezent în catedrala arhiepiscopală, dconform programului comunicat credincioşilor:

Marţi 10 aprilie –       Slujirea Deniei la Catedrala Arhiepiscopală.

Miercuri 11 aprilie –   Slujirea Sfintei Liturghii la biserica parohiei Arad- Centru, Catedrala- Veche.

Joi 12 aprilie –           Slujirea Sfintei Liturghii şi a Deniei la Catedrala Arhiepiscopală

Vineri 13 aprilie –       Slujirea Ceasurilor Împărăteşti în Biserica Mănăstirii Hodoş-Bodrog, slujirea Vecerniei cu punerea în mormânt la biserica parohiei Arad-Centru, slujirea Prohodului Domnului, la Catedrala Arhiepiscopală.

Sâmbătă 14 aprilie –  Slujirea Sfintei Liturghii la Catedrala Arhiepiscopală.

Duminică 15 aprilie –  Slujirea Sfintei Liturghii la Catedrala Arhiepiscopală, slujirea Vecerniei – a doua înviere – la biserica parohiei Arad-Centru.