Absolvenţii celei de-a 18-a promoţii de teologi arădeni, la cursul festiv

Absolvenţii celei de-a 18-a promoţii a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” Arad şi-au încheiat parcursul studiilor universitare de licenţă, prin festivitatea emoţionantă a îndătinatului curs festiv, desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu în ziua de 22 mai 2012.

Deschiderea festivităţilor a început cu Sfânta Liturghie oficiată în capela facultăţii de către Preasfinţitul Părinte dr. Nicodim Nicolăescu, Episcopul Severinului şi Strehaiei, împreună cu Preacucernicul Părinte dr. Ioan Tulcan, Decanul Facultăţii şi cu alţi câţiva părinţi profesori, răspunsurile liturgice fiind date de către absolvenţi.

După sfânta slujbă, programul a continuat în Aula Magna, în prezenţa invitaţilor, a absolvenţilor costumaţi într-un chip deosebit, propriu acestui eveniment, precum şi a unei numeroase asistenţe formate din părinţi, prieteni şi apropiaţi ai sărbătoriţilor. În prezidiu s-au aflat: PS dr. Nicodim Nicolăescu, D-na. Prof. dr. Lizica Mihuţ, Preşedintele Universității „Aurel Vlaicu” din Arad, PC Pr. dr. Vasile Pop, consilier cultural la Arhiepiscopia Aradului, D-l. Conf. Dr. Cristinel Ioja, Preşedintele Senatului Universității amintite, PC Pr. prof. dr. Ioan Tulcan, Decanul Facultăţii de Teologie, PC Pr. prof. dr. Constantin Rus, Directorul de Departament al Facultăţii şi PC Pr. Lect. dr. Adrian Murg.

Fiecare dintre personalităţile invitate au prezentat, apoi, câteva cuvinte de salut şi scurte îndemnuri către cei prezenţi.

Dizertaţia cursului festiv a fost susţinută de PC Pr. Lect. dr. Adrian Murg, titularul disciplinei de Noul Testament şi decanul de an al absolvenţilor. Prin prisma disciplinei predate, tema aleasă de sfinţia sa s-a axat pe importanţa contactului permanent şi duhovnicesc cu Sfânta Scriptură, adică acea lectio divina, sau citirea dumnezeiască, inspirată şi contemplativă a acesteia.

PC Pr. Prof. dr. Constantin Rus a dat citire catalogului, absolvenţii primind câte un trandafir şi o diplomă de onoare din parte părintelui decan

Festivitatea s-a încheiat cu mesajele adresate de absolvenţi, prin vocea d-lui. Alexandru Crişan, care a mulţumit „mâinilor lucrării lui Dumnezeu, părinţii trupeşti şi cei sufleteşti”, precum şi răspunsul studenţilor din anul al treilea, care a şi preluat cheia simbolică a şcolii, prin studentul Cătălin Heler.

Cântarea de „La mulţi ani!” şi intonarea imnului arhieresc au încheiat această sărbătoare de suflet de la Facultatea de Teologie din Arad.